Przebywanie w zdrowym i czystym domu sprawia nam przyjemność. Ale czy wiesz, ile alergenów i kurzu znajduje się w powietrzu? Są one nie widoczne dla oka, dlatego też świetnie poradzi sobie z nimi klimatyzacja i rekuperacja. Czym są te dwa systemy? Sprawdź.

Co łączy system rekuperacji i klimatyzacji?

Zarówno celem rekuperacji, jak i klimatyzacji jest zadbanie o stan powietrza w naszym mieszkaniu. Ich zastosowanie ma na calu zapewnić powietrze o odpowiednich parametrach. Są to nowoczesne systemy, które montuje się coraz częściej.

Klimatyzacja Gniezno i rekuperacja – czym się różnią?

Różnice między klimatyzacją a rekuperacją wynikają z mechanizmów działania. Rekuperacja działa na zasadzie wymiany powietrza – zużyte powietrze wywiewane jest z pomieszczenia, a do wewnątrz nawiewa się świeże. Natomiast działanie klimatyzacji polega na obróbce powietrza. Nie ulega wymianie, tylko obróbce pod względem temperatury i wilgotności.

Rodzaje wentylacji

Rekuperacja to jeden z rodzajów wentylacji. System ten jeszcze kilka lat temu nie był taki znany. Obecnie wyróżnić można wentylację:

  • grawitacyjną – opiera się na ruchu powietrza o różnej temperaturze i ciśnieniu. Ciepłe powietrze unosi się wysoko i opuszcza pomieszczenie, tak samo jak powietrze i wyższym ciśnieniu przemieszcza się do ośrodka o niższym ciśnieniu;
  • mechaniczna wywiewna – mechanizm działania polega na cyrkulacji powietrza przez wentylatory. Niestety, ale ta wentylacja ma też wady, gdyż jej skuteczność jest dość słaba. Szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdzie wykorzystuje się materiały wysokiej jakości;
  • mechaniczna wywiewno-nawiewna – cyrkulacja powietrza jest pod pełną kontrolą. Właśnie do tego rodzaju wentylacji należy rekuperacja.
Serwis klimatyzacji Gniezno

Kto montuje klimatyzację i rekuperację?

Montażem systemu rekuperacji i wentylacji zajmuje się wiele firm. Warto wybrać tą, która stawia na nowoczesne, wysokiej jakości urządzenia. Serwis klimatyzacji Gniezno zajmuje się nie tylko jej montażem, ale również i regularnym przeglądem. Dobrze zamontowany system wentylacyjny pozwala na uzyskanie wysokiej jakości powietrza w domu czy mieszkaniu.