Zawód operatora pilarek spalinowych jest coraz częściej wybierany przez dobrze fizycznie zbudowanych oraz wysportowanych młodych ludzi jako ich praca. Wypłata za taką pracę jest nawet rozsądna, ale to bardzo fizycznie wymagający zawód, któremu w tym artykule się przyjrzymy – głównie kursom.

Kurs na operatora – co to i co nam da?

Kurs na operatora pilarek spalinowych jest dla ludzi chcących się nauczyć odpowiedniego korzystania z tego typu sprzętu; o zasadach BHP podczas jego korzystania. Najczęstszymi kupującymi takich kursów są osoby, które pracują już z pilarkami, czyli: pracownicy terenów zielonych, pracownicy sadownictwa, budowlańcy (cieśla, dekarz, pracownik tartaku itp.), stolarze czy strażacy. Po ukończeniu kursu uczęszczający dostają Zaświadczenie o Ukończeniu Kursu, zgodnie z rozporządzeniem MEN, uprawniające do pracy w zawodzie operator pilarki mechanicznej oraz zwiększa swoje doświadczenie zawodowe.

Kurs – ile trwa i jakie koszty?

Takie kursy operatora pilarek spalinowych kosztują od 240 zł nawet do 600 zł. Kursy jest krótki, ponieważ trwa tylko jeden dzień, ale zazwyczaj jest rozłożony na godziny (max. 10 godzin). Przez ten spędzony czas nauczysz się: budowy pilarki, obsługi i konserwacji pilarki, przepisów BHP podczas obsługi pilarki. W trakcie szkolenia pojawi się też czas na zajęcia praktyczne, które zajmują najwięcej czasu.

Czy dla każdego jest dostępny kurs?

Kurs na operatora pilarek spalinowych jest dostępny dla każdej osoby, która ukończyła 18 lat oraz nie mających przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora pilarki.

Praca pilarza oraz jego zarobki

Operator pilarki spalinowej w trakcie swojej pracy zajmuje się wycinką drzew, ścinaniem gałęzi i przygotowaniem surowca do dalszej obróbki w tartaku. Swoje miejsce do pracy może również znaleźć w budowlance, na tartaku, w zakładzie stolarskim, na sadzie, czy jako drwal.

Operator pilarki spalinowej to zawód wiążący się z dużą odpowiedzialnością, ale także atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia. Początkujący w tej branży zarabiają średnio od 3000 do 4500 złotych brutto miesięcznie. Prowadząc swoją własną firmę wycinkową można zarobić o wiele więcej.