Dzisiejsze rolnictwo zdecydowanie różni się od tego sprzed chociażby 25 lat.  Maszyny, jakie weszły na rynek by pomagać w codziennej pracy rolników są rozchwytywane. Zaliczają się do nich, dobrze znane już od kilkunastu lat przenośniki ślimakowe i kubełkowe. Czym się równią? Jak wykorzystywane są w rolnictwie? Powiemy o tym a artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym są przenośniki ślimakowe?

Przenośniki ślimakowe znane są również jako podajniki ślimakowe do zboża. Do czego służą? Do transportu materiałów sypkich na wcześniej ustalone odległości. Dzięki temu przyspieszają czynności kiedyś wykonywane ręcznie. Urządzenia tego typu składają się z długiej rury oraz napędu hydraulicznego. Produkuje się je ze stali konstrukcyjnej lub kwasoodpornej. Użyty materiał zależy od klienta i jego potrzeb. Współczesne przenośniki ślimakowe są w pełni zautomatyzowanymi urządzeniami, mającymi kluczowe znaczenie dla procesu produkcji oraz późniejszej dystrybucji – ułatwiają wykonywanie pracy, jednocześnie obniżając koszty działalności. Jeśli chodzi o cenę, to są zdecydowanie tańsze od przenośników kubełkowych. Można dostać całkiem niezłe egzemplarze za około 3 tysiące złotych. Ale do czego w praktyce się ich używa? Wskazuje na to potoczna nazwa – podajniki do zboża. Dzięki nim nie trzeba przerzucać zboża do spichlerza ręcznie.

przenośniki kubełkowe

Przenośniki kubełkowe – Czym się różnią?  

Używając fachowego nazewnictwa przenośniki kubełkowe są urządzeniami do bliskiego transportu sypkich materiałów masowych takich jak: ziarna zbóż, cukier, kruszywa i tym podobne. Wykorzystywane są w procesach technologicznych. Najczęściej do napełniania silosów lub zbiorników. Klasyfikuje się je jako przenośniki cięgnowe członowe. Mówiąc prościej, dzięki nim możliwe jest przenoszenie materiałów sypkich na inny poziom. Umożliwiają transport materiału na duże wysokości. Charakteryzują się:

  • małą awaryjnością,
  • bezpieczeństwem pracy,
  • doskonałą szczelnością,
  • wysoką wydajnością,
  • niskimi kosztami eksploatacji.

Są to urządzenia zdecydowanie bardziej zaawansowane niż przenośniki ślimakowe.